Motosurvival.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2021 r.

Sprawdź nas:

WROĆ DO BLOGA

Podczas naszych motocyklowych wypraw jeździmy w grupie. Z uwagi na fakt, że taka jazda jest trudniejsza, bardziej niebezpieczna i wymagająca, musisz poznać jej podstawowe zasady:

1. Zawsze jedziemy według planu i ustalonej trasy z przystankami. Wszyscy uczestnicy wymieniają się numerami telefonów. Wszystko to, by uniknąć sytuacji, że ktoś po drodze się zgubi. Podczas naszych wycieczek, wszyscy uczestnicy otrzymują mapę z naniesioną trasą, przystankami i najpotrzebniejszymi numerami telefonicznymi.

2. Grupa ma zawsze wyznaczonego przewodnika, który jest osobą odpowiedzialną, najlepiej zna trasę, zagrożenia na niej i na bieżąco analizuje sytuacje na drodze. Przewodnik jedzie zawsze pierwszy i wydaje polecenia umówionymi znakami, dla pozostałych członków grupy. Druga osoba wyznaczona przez przewodnika, jest osobą "zamykającą" grupę. Jedzie na końcu i pilnuje uczestników grupy, by stosowali się do szyku, poleceń przewodnika i nie stwarzali sytuacji niebezpiecznych. Zadaniem osoby "zamykającej" jest także obserwowanie ruchu za grupą i reagowanie na wszelkie problemy techniczne, czy pilotowanie uczestników, którzy odłączyli się od grupy.

3. Podróżujemy specjalnym szykiem, potocznie nazywanym "na suwak", "na zakładkę" lub "zygzakiem".

Dzięki niemu mamy zarówno z przodu, jak i z boku naszego motocykla, trochę wolnej przestrzeni na wykonywanie manewrów i czas na reakcję podczas hamowania, by nie wjechać w motocykl znajdujący się przed nami. Pamiętajcie też o zachowaniu odpowiedniego odstępu między jednośladami. Podczas bardziej dynamicznej jazdy np. w łuku na zakręcie, rozciągamy szyk i jedziemy "gęsiego" jeden za drugim. Po pokonaniu zakrętu, łagodnie wracamy do pierwotnego szyku, czyli "zakładki".

4. Jadąc w grupie, nie ścigamy się, nie wyprzedzamy bez powodu, nie popisujemy się. Ustalamy tempo jazdy do najwolniejszego w grupie. Pamiętajcie: jazda w grupie wymaga dużo większego skupienia i uwagi, niż jazda samodzielna. Musicie obserwować nie tylko drogę i siebie wzajemnie, ale także osobę prowadzącą i przekazywane przez nią polecenia w formie znaków. Wszyscy uczestnicy muszą współpracować ze sobą dla bezpieczeństwa swojego i całej grupy.

5. Nie koncentrujcie wzroku tylko i wyłącznie na motocyklu jadącym przed wami. Obserwujcie drogę tak jakbyście jechali sami, równocześnie mając na uwadze motocyklistów przed wami. To trochę tak, jakbyście mieli nałożone na siebie dwa półprzezroczyste obrazy. Jeden z całym otoczeniem bez uczestników wyprawy, a drugi z motocyklami koleżanek i kolegów z grupy.

                                                                                                                                                                                                                                                          motosurvival.pl

 

Jazda w grupie

03 marca 2021

ZAPISZ SIĘ